Telefon

444 24 87

Servislerimiz

İstif Makinesi Satış

İSTİF MAKİNASI NEDİR ?

 

İstif makinaları veya diğer bir adı ile istifleme makinaları forkliftlerin kullanılamadığı yerlerde örneğin dar alanlarda kullanılan istifleme ve yükleme indirme görevi gören bir çok farklı tonajı ve asansör yükseklik çeşidi bulunan iş makinalarıdır. Öncelikli kullanım alanları depo, antrepo, fabrika, atölye vb. bir alanlar olup bu yerlerde bulunan dar alanlarda raflama ve yük taşıma işlemlerine yardımcı olur. İstif makinaları forkliftler gibi arazide, rampada ve yüksek eğimli yerlerde kullanılamaz. Kullanım alanları düz ve herhangi bir engeli olmayan alanlardır. İstif makinaları işletmelerin kullanım amacına göre bir çok farklı çeşitte üretilir ve yapacağı iş doğrultusunda en ergonomik ve en ekonomik çözümleri kullanıcılarına sunarlar. İşletme ve kullanım maliyetleri açısından diğer kaldırma ekipmanlarına göre daha ekonomik ve çözüm odaklı ürünler olup iş güvenliği açısından bu konuda önemli bir yere sahiptir.

 

MANUEL İSTİF MAKİNASI NEDİR ?

 

Yürütme, indirme, kaldırma gibi işlemleri yapar. Manuel olarak kullanılan herhangi bir elektronik aksamı bulunmayan istif makinalarındandır. Makinanın kullanımı tamamen operatörün gücüyle yapılır. Kaldırma hidrolik olarak el veya ayak ile yapılır. Yürüme de yine kullanıcı tarafından itilerek yapılır. Yoğun çalışmayan işletmelerde, aşırı yüklerin bulunmadığı alanlarda görev yapar. Yük kaldırma kapasiteleri 500 kg ile 1500 kg civarındadır. Kaldırma yükseklikleri 1 metre ile 2.5 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

 

YARI AKÜLÜ İSTİF MAKİNASI NEDİR ?

 

Yarı akülü istif makinalarında yürütme işlemi operatör tarafından manuel olarak yapılır. Manuel istif makinası ile akülü istif makinası arasındaki fark yarı akülü istif makinalarında kaldırma ve indirme işleminin şarj edilebilir bir akülü motor aracılığı ile yapılmasıdır. Kaldırma işlemi sırasında herhangi bir insan gücü kullanılmaz sadece makine bir noktadan bir noktaya hareket ettirildiğinde insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Yük kaldırma kapasiteleri 1000 kg ile 1500 kg civarındadır. Kaldırma yükseklikleri 1 metre ile 3 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

 

AKÜLÜ İSTİF MAKİNASI NEDİR ?

 

Akülü istif makinaları yük taşıma, kaldırma indirme, istifleme ve araç yükleme boşaltma işlemlerinde kullanılan diğer istif makinalarına göre daha profesyonel ürünlerdir. Makinanın hareketi ve kaldırma indirme fonksiyonları makinanın tonaj ve kaldırma yüksekliği gibi özelliklerine göre değişkenlik gösteren akülere bağlı hidrolik motorlar ile yapılmaktadır. Herhangi bir manuel müdahaleye gerek duymamaktadır. İstif makinası çeşitleri içerisinde en çok ürün yelpazesine sahip ve en fazla üretimi yapılan modellerdir. Farklı özelliklerinden dolayı forklift yerine kullanılabilen bu ürünler bir çok işletmenin istifleme işlemlerini daha pratik ve daha ekonomik bir şekilde yapmasına yardımcı olmaktadır. Yaya olarak kullanılabildiği gibi çeşitlerine göre platformlu ve kabinli olarak modelleri mevcuttur. Özellikle büyük depolama alanları ve üretim alanları olan işletmelerde zaman kaybı, üretim düşüklüğü gibi olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla platformlu ve kabinli ürünler tercih edilmektedir. Akülü istif makinaları diğer istif makinalarına göre daha yüksek tonajda ve yüksekliklerde üretimi yapılan makinalardır. Yük kaldırma kapasiteleri 1000 kg ile 2500 kg civarındadır. Kaldırma yükseklikleri 1 metre ile 6 metre arasında değişkenlik göstermektedir.